Tulku Lobsang Rinpoche

 

Tulku Lobsang Rinpoche je buddhistický Lama, jehož učení je založeno na tantrajánové tradici. Ve svých 13 letech byl v klášteře Sowa intronizován jako 8. inkarnace Lamy Nyentse, aby se stal duchovním vůdcem tohoto kláštera. Brzy poté obdržel formální vzdělání a přijal učení všech osmi hlavních škol tibetského buddhismu.

V klášteře Sowa nezůstal, jak bylo ostatně předpovězeno, a v roce 1993 opustil i Tibet a odcestoval do Indie do kláštera Gaden Shartse, kde upevnil své znalosti klasických buddhistických textů. Po několika letech se přemístil do Dharamsaly, kde začal vyučovat jak Tibeťany v exilu, tak i zájemce o buddhistická učení ze Západu.

Od roku 2000 Tulku Lobsang Rinpoche cestuje do mnoha zemí po celém světě, kde předává učení. V roce 2002 založil v severní Indii buddhistické léčebné centrum Nangten Menlang („Škola vnitřní medicíny“). V současnosti má toto centrum s názvem Nangten Menlang International sídlo v Rakousku ve Vídni.

Tulku Lobsang Rinpoche se ve svých učeních věnuje mnohým tématům a praktikám, mezi něž patří Lu jong, Tsa lung, Tog chöd, Gang gyok, Kum nye, meditace Shiné, 6 jóg Náropových (jóga vnitřního ohně – tzv. tummo, jóga iluzorního těla, jóga spánku, jóga snu, jóga barda a jóga přenosu vědomí), tradiční tibetská medicína a mnohá další.

Styl, kterým Tulku Lobsang Rinpoche předává poznatky a moudrost svých předků, se vyznačuje ojedinělým propojením jeho živelné energie a neobyčejnou laskavostí jeho srdce. To společně s hlubokými znalostmi a zkušenostmi v přednášených tématech z něj činí neobyčejně velikého Mistra a z kohokoliv, kdo se setká s jeho učením, vskutku požehnaného žáka.